Zarządzanie domowym budżetem: 5 żelaznych zasad

Niezależnie od tego w jakiej jesteśmy sytuacji finansowej trzeba będzie dobrze planować, kontrolować wydatki.

Czy wiesz, że gazetka polo prezentuje najlepsze promocje?

W jaki sposób można swoim budżetem racjonalnie zarządzać? Przede wszystkim warto skorzystać z kilku porad, jakie mamy dla Was.

Można być domowym księgowym

Warto założyć sobie w domu zeszyt, albo specjalny plik kalkulacyjny, w którym notować będzie można wszystkie wydatki. Spisujemy wszystkie pozycje z paragonów sklepowych. Na koniec miesiąca mamy dokładną listę, którą będzie można sprawdzić i w ten prosty sposób będzie można ocenić dokładnie na co wydajemy pieniądze i na ile racjonalne są te nasze wydatki, a na ile są one po prostu źle i świadczą o błędach w gospodarowaniu. Może się okazać, że eliminowanie takich wydatków, które nie mają większego sensu da nam sporą oszczędność.

Zeszyty szkolne sklep internetowy i stacjonarne sprawdź promocje przed rokiem szkolnym!

 

Szacuj koszty stałe

Kosztem stałym są oczywiście wydatki związane między innymi z utrzymywaniem własnego domu czy mieszkania. Na przykład będą to również takie wydatki jak rata kredytu, rachunki za gaz, telefon czy ogrzewanie. Koszt stały to również jedzenie, dobrze oszacować trzeba te wydatki i potem zobaczymy na co będziemy mogli przeznaczać to co nam zostanie. Jeśli posiadamy samochód to przynajmniej średnio warto przeliczyć sobie również własne wydatki na paliwo.

Planowanie wydatków

Optymalizacja wydatków

Warto się zastanowić nad tym jak wyglądają nasze wydatki i jak będzie można je skutecznie optymalizować. To istotna kwestia, ponieważ będziemy w stanie ocenić w jakim kierunku idą nasze wydatki, na czym można zaoszczędzić a co będzie konieczne do kupienia. Chodzi o to by pokazać, że mądra optymalizacja sprawi, że w naszym portfelu będzie więcej pieniędzy a mniej już będzie takich wydatków, które nie mają żadnego sensu.

Nieoczekiwane wydatki

Zawsze mogą się pojawić jakieś nieoczekiwane wydatki, które również mogą wymagać od nas bardzo szybkie organizowanie pieniędzy. Jeśli chodzi o to co obecnie będzie można wziąć pod uwagę to przede wszystkim planowanie wydatków i odkładanie pieniędzy tak by mieć na takie wydatki odłożone pieniądze.

Nie musicie rezygnować z przyjemności

Racjonalne wydawanie pieniędzy nie będzie związane z tym, że musimy całkowicie rezygnować z przyjemności. Sensem domowego budżetu i prowadzonej księgowości będzie ograniczenie pieniężnych środków, które przeznacza się na produkty nie do końca nam potrzebne. Chodzi o racjonalizowanie wydatków i korzystanie z przyjemności w dobry sposób. Pieniądze są oczywiście do tego, by z nich korzystać i do tego, by mieć w życiu pewne przyjemności.

Nowa gazetka lidl już dostępna!

Story Page