Czy można oszczędzać bez pogorszenia jakości życia?

Jeśli zależy nam na oszczędzaniu, zwykle obawiamy się, że cel ten można odnieść tylko wtedy, gdy zgodzimy się automatycznie na obniżenie jakości naszego życia. Na szczęście, nie musi być to prawda. Często towarzyszy nam szereg nawyków, z którymi można walczyć i z którymi można się szybko uporać bez obaw o to, że odczujemy spadek komfortu życia jako takiego.

Prąd

Czy wiesz, że gazetka polo prezentuje najlepsze promocje?

Pierwszym krokiem niech będzie wyciągnięcie z kontaktu wszystkich niepotrzebnych wtyczek, możemy być bowiem pozytywnie zaskoczeni zyskami, jakie będzie pociągać za sobą takie rozwiązanie. W naszych gniazdkach tkwią wtyczki do urządzeń takich, jak czajnik, ładowarka i laptop i często są tam one obecne nawet pomimo tego, że w danym momencie w ogóle nie korzystamy z tego rodzaju sprzętów. Jeśli więc nauczymy się odłączać to, co nie jest nam w danym momencie potrzebne, możemy na tym tylko zyskać.

Woda

Nie inaczej jest z wodą, którą marnujemy w imponujących ilościach. Gdy myjemy zęby, pozwalamy, aby leciała z kranu nieprzerwanym strumieniem i już takie działanie powtarzane kilka razy w ciągu dnia sprawia, że nasze rachunki radykalnie rosną. Innym pomysłem na oszczędzanie, które nie ma nic wspólnego z pogorszeniem się jakości naszego życia jest zastosowanie energooszczędnych żarówek w miejsce tych, które wykorzystujemy na co dzień. Wymiana żarówek w całym mieszkaniu jest często postrzegana jako kolejny wydatek, rachunki za prąd potwierdzają jednak, że mówimy o dużych oszczędnościach.

Życie na poziomie

Paliwo

Oszczędzać można także na paliwie i to nawet wówczas, gdy drogę do pracy i z powrotem codziennie pokonujemy samochodem. Nie musimy przy tym wcale kupować taniego paliwa, którego jakość może budzić uzasadnione wątpliwości. Często wystarcza, że weźmiemy udział w jednym z wielu programów lojalnościowych, w których mamy do czynienia ze zbieraniem punktów.

A może rower?

Oczywiście, można też pomyśleć o jeździe na rowerze, która również jest sprawdzonym sposobem na oszczędzanie. Naturalnie, nie jest to rozwiązanie dla każdego, warto jednak przesiąść się na rower choćby raz na jakiś czas. Pomoże to nie tylko naszemu portfelowi, ale i zdrowiu, co również jest powodem do zadowolenia.

Jeśli ciągle palimy, skutecznym sposobem na oszczędzanie z pewnością okaże się zerwanie z groźnym dla zdrowia nałogiem. Pamiętajmy, że pozwoli nam to na poprawę jakości życia, zadbamy bowiem nie tylko o stan naszego portfela, ale i o nasze zdrowie, a przecież nie da się tego nie docenić. Można też zawsze zrezygnować z zakupów w drogich sklepach osiedlowych na rzecz marketów, te bowiem zawsze mają przynajmniej odrobinę niższe ceny.

Nowa gazetka lidl już dostępna!

Story Page