Jak kupować buty i ubrania, które będą pasować?

Coraz więcej ludzi decyduje się na zakupy online. Taki rodzaj kupowania znacznie odbiega od tradycyjnej formy. Produktów nie możemy dotknąć, przymierzyć i zobaczyć przed lustrem jak się  w nich prezentujemy. Jak kupować pasujące buty i ubrania, bez wychodzenia z domu?

Czy wiesz, że gazetka polo prezentuje najlepsze promocje?

Sekret udanych zakupów polega na tym, aby dużo uwagi poświęcić na dokładnym sprawdzeniu wymiarów danego produktu. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, więc może być tak, że zamawiany produkt nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Nic straconego! Przy następnej okazji, wybierając sukienkę na wesele siostry, musimy po prostu celować w większy rozmiar. Istotny jest również wybór producenta obuwia i ubrań. Nie każdy może pozwolić sobie na drogie buty, ale czasami są naprawdę świetne promocje. 

Rozmiar stopy

Z pewnością nie raz zdarzyło się kupić buty przez Internet, które nie pasowały. Jeśli obuwie jest za małe, można pobawić się w metodę na skarpetkę czy profesjonalne rozciąganie przy pomocy prawidła. Kiedy nasze wymarzone buty okażą się za duże, czeka nas niestety zwrot. A co jeśli, jest sposób na kupowanie zawsze pasującej pary obuwia? Pierwsze co musimy zrobić, to dokładnie wymierzyć stopę. W tym celu należy umieścić bosą stopę na kartce papieru i obrysować jej kształt. Następny krok to pomiar odległości od dużego palca po koniec pięty. Bezpiecznie jest dodać do wyniku 0,5 – 1 cm luzu, aby buty nie były za ciasne. Dobrze jest zmierzyć obie stopy, ponieważ mogą się one znacznie różnić, a finalnie należy sugerować się większą. Innym sposobem jest zmierzenie długości wkładki w pasującym na nas obuwiu, o podobnym fasonie. 

Rozmiar producenta

Teraz możemy zerknąć na oznaczenia rozmiarów w opisie produktu. Są one inne dla każdej firmy, więc nie możemy o tym zapomnieć. Trzeba też skupić się na szerokości naszej stopy. Zmienia się ona w ciągu dnia. Rano, gdy wstajemy mamy mniejszą stopę, im później tym stopy są ciut większe. Preferowane jest mierzenie stopy w godzinach popołudniowych.  Kiedy robimy krok w przód, stopa przesuwa się w bucie do przodu. Zaleca się, aby dobrać dłuższą wkładkę, by zyskać trochę zapasu. Większość producentów wyodrębnia też tęgość. Można ją określić poprzez następujące oznaczenia: E- wąska, F średnia wąska, G- średnia, H – szeroka, I- bardzo szeroka. Najbardziej popularne są tęgości G i F.

Buty online w większym wyborze

Prawdą jest, że sklepy internetowe mają ogromne pole wyboru, wśród rozmiarów i kolorów obuwia. W sklepie stacjonarnym ciężko byłoby pomieścić je wszystkie, a w sieci ten problem znika. Jeśli mimo pomiaru stopy, wciąż mamy obawy do nieudanego zakupu, warto udać się do placówki stacjonarnej przymierzyć but i zamówić taniej online. Ostatni aspekt to rodzaj obuwia. Klapki powinny przylegać do stopy, a buty trekkingowe muszą być nieco większe, aby pomieścić grubą skarpetkę w górską wyprawę.  Miejmy na uwadze, że każdy materiał i rodzaj obuwia zachowuje się inaczej. 

Co z ubraniami?

Aby pomiar był prawidłowy, należy mierzyć się przy samym ciele lub w cienkiej bieliźnie. Musimy stanąć w pozycji wyprostowanej i rozpocząć mierzenie:

  • obwód klatki piersiowej
  • obwód pod biustem
  • obwód pasa
  • obwód bioder
  • obwód łydki
  • obwód uda
  • długość rękawa
  • długość wewnętrzna nogawki

Pamiętajmy, że istotne jest najszersze miejsce. Sklepy często obok produktów umieszczają tabelki i rysunki podpowiadające, jak prawidłowo należy się zmierzyć. Koszula, sukienka ślubna, jeansy, kurtka, bielizna, a nawet kapelusze – wszystko obowiązkowo potrzebuje pomiarów. Nie możemy sugerować się tylko tabelką rozmiarów w postaci XS, S, M, L, XL, XXL. Kiedy nie mamy czasu na mierzenie swojego ciała, możemy zmierzyć własne ubrania na płaskiej powierzchni. Wygładzamy nierówności na materiale i mierzymy dokładnie centymetry.

W Biedronce znajdziesz buty na lato w wielu rozmiarach i kolorach. Zobacz, które będą pasować do Twojej letniej sukienki. 

Nowa gazetka lidl już dostępna!

Story Page