1. Ustal ile masz pieniędzy
Na początek trzeba sobie ustalić jakie mamy pieniądze do wydania. Musimy wiedzieć czym dysponujemy do końca miesiąca, ponieważ tylko wtedy będzie można rozpocząć jakieś planowanie. Zapisujemy tutaj wyłącznie te pieniądze, które mamy, a nie te które mamy dopiero kiedyś tam mieć.
2. Trzeba podejmować decyzję co do tego jakie są priorytety
To bardzo ważna sprawa, by z pieniędzmi robić wszystko tak jak z innymi rzeczami. Jeśli robi się wszystko naraz prawdopodobnie nic nie zrobimy. Koncentrujemy działania i szukamy priorytetów. Nie szukamy komplikacji. Zwyczajnie dokonujemy wyboru co w konkretnym miesiącu będzie dla nas najważniejsze. Musimy mieć pewność, że tych środków nam starczym dlatego nie ustawiajmy zbyt wiele priorytetów na każdy miesiąc. Ten najważniejszy element będzie wpływał na to jak dalej będziemy zarządzać w danym miesiącu pieniędzmi.
Można powiedzieć o trzech grupach w budżecie domowy na jakie będzie można wydawać pieniądze:
Spłata zadłużenia – wszystkie zobowiązania jakie posiadamy będą wpływać na to, że pewne pieniądze będzie trzeba przeznaczyć właśnie na spłatę zadłużeń jakie posiadamy.
Oszczędności – w większości domów to duży problem, ponieważ ludzie nie potrafią odkładać pieniędzy. Jeśli chcemy to zrobić musimy z góry zarządzić sobie, że pewna kwota niezależnie od tego co się będzie działo będzie przeznaczona na oszczędności. W ten sposób można się odpowiednio usystematyzować.
Koszty życia – to wszelkie inne wydatki, które przeznacza się na utrzymywanie w trakcie miesiąca, na które rozchodzić się będą pieniądze. Trzeba będzie szukać sobie priorytetów, by wiedzieć na co można przeznaczyć środki.
Jak taki priorytet będzie wyglądał?
Można tutaj ustalić kolejne działania: np. spłacę cały limit z karty kredytowej, oszczędzę w danym miesiącu kilkaset złotych na fundusz awaryjny, wydam mniej pieniędzy niż w zeszłym miesiącu na koszty życia.
3. Przydziel konkretne kwoty do 3 grup wydatków z Twojego całościowego budżetu
Podział na trzy grupy wydatków pozwoli nam określić jak będzie można tymi środkami zarządzać. Następnie pieniądze, które określiliśmy sobie w punkcie pierwszym określić można w danym miesiącu ile z tych środków przeznaczamy na konkretne wydatki jakie nas czekają. Na kartce tworzymy sobie pewien plan i tam wpisujemy odpowiednie kwoty. Następnie dodajemy informację o tym jak wyglądać realizacja i czy udało się uzyskać jakąś różnicę na naszą korzyść, co może sprawić, że pewna gotówka nam zostanie i będzie można ją odłożyć.