Czy można oszczędzać na jedzeniu? Oczywiście, że tak.
Oto kilka podpowiedzi:
Planowanie posiłków- przemyślane zakupy
Oszczędzanie zaczynamy już od momentu planowania zakupów w markecie. Wcześniej warto sporządzić listę zakupów, gdzie możemy orientacyjnie już na samym początku określić ilość mięsa, wędlin, nabiału jaka będzie nam potrzebna na tydzień. Wiemy ile mniej więcej jemy, jaka ilość będzie odpowiednia. Z góry możemy także zaplanować jadłospis, np. w poniedziałek naleśniki, we wtorek bigos na dwa dni, w czwartek pomidorowa, a w piątek pierogi lub kopytka.
To pozwoli na bardzo świadome zakupy, a nie tylko wrzucanie produktów jakie nam wpadną w rękę, bo mogą się przydać i może coś z nich zrobimy. Warto kupować produkty jakie mogą nam stworzyć dania nadające się do dłuższego przechowywania lub do przetworzenia na inne danie, równie smaczne i pożywne (np.. słynna pomidorowa z rosołu). Jeśli czegoś nie przejemy, to można to zamrozić i wykorzystać w późniejszym czasie.
Lista zakupów
Jeśli już zaplanowaliśmy jadłospis zrobienie listy zakupów to kwestia chwili. Wiemy jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakupy i tego się trzymajmy. Jeśli zaś mamy problem z tym że i tak wydamy więcej na produkty spoza listy i będziemy płacić karta, to weźmy z sobą określoną gotówkę, tak by nie wydać więcej niż zaplanowaliśmy.
Daty ważności produktów
Bardzo uważnie sprawdzajmy daty ważności na etykietach wszystkich produktów. Choć wszyscy wiedzą, ze ta trzeba to i tak mało kiedy sprawdzamy w praktyce etykiety. Częstą praktyka supermarketów jest to, że na przodzie półki ustawiają produkty z najkrótszym terminem, a z tyłu są te z terminem najdłuższy, jeśli więc nie planujemy od razu spożyć danej rzeczy, to szukajmy jak najdłuższego okresu przydatności.
Zapasy – podstawą jest dobry plan
Często przeglądając gazetki z ofertami trafiamy na okazje cenowe które chcemy wykorzystać i kupujemy dany towar na zapas. W tym przypadku szczególnie zwróćmy uwagę na datę przydatności oraz na to czy produkt nadaje się do zamrożenia lub dłuższego przechowywania. Przed zakupem przemyślmy dobrze czy będziemy wstanie przejeść większą ilość danego produktu, czy nie okaże się że część po prostu trafi do kosza.
Promocje cenowe
Rossmann promocje pomagają robić mądre zakupy i zaoszczędzić miesięcznie kilkaset, a nawet tysiąc złotych. „Polujmy” więc na oferty w marketach i okolicznych sklepach.
Zapasy domowe
Sprawdzajmy przed zakupami dobrze co mamy w szafkach. Nie warto kupować kolejnych tych samych rzeczy, skoro mamy jeszcze spory zapas w lodówce czy szafce. Dobrze też jest od czasu do czasu przejrzeć daty przydatności na opakowaniach.
Gotowanie w domu
Przygotowując w domu marynaty, sałatki, sosy, mieszanki przypraw, będziemy nie tylko mieli tańsze produkty, ale też dużo zdrowsze od tych kupowanych. Jedzenie którego nie zdążyliśmy zjeść, warto zamrozić lub zawekować, tak by go nie wyrzucać. Sprawdź niezbędne produkty dla swoich potraw w ulotce Biedronka.