Mówienie o oszczędnościach w kuchni często budzi spore emocje. Owszem, nie chcemy wydawać zbyt wiele pieniędzy na jedzenie, mamy jednak świadomość tego, że oszczędzanie nie może stać się zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Budżet na jedzenie
Pierwszym krokiem powinno być zatem określenie budżetu. Nie jest to wcale proste zadanie, jeśli jednak określimy realną kwotę, która będzie dla nas kluczowa, z łatwością dopasujemy się do niej z naszymi wydatkami. Co ciekawe, budżet tygodniowy okazuje się pomysłem znacznie bardziej skutecznym niż budżet miesięczny. Nie tylko łatwiej jest go zaplanować, ale i samo jego przestrzeganie nie jest przesadnie skomplikowane.
Kolejnym krokiem jest przekonanie się na powrót do gotówki. Wiele osób dokonuje jej podziału w taki sposób, aby gotówka przeznaczona na konkretne wydatki trafiała do oddzielnych kopert. Pozwala to na posługiwanie się właśnie nią i sprawdza się znakomicie, gdy szukamy sposobu na ograniczenie naszych zakupowych zapędów. Nie można też zapominać o tym, że budżet musi być tak konkretny, jak tylko jest to możliwe. Jeśli nie wliczamy do niego wydatków na alkohol, przez cały czas powinniśmy starać się o tym pamiętać. Oczywiście, zakupy nie robią się same, warto więc na bieżąco kontrolować swoje wydatki.
Plan zakupów
Może się to odbywać na papierze, możemy jednak również korzystać w tym celu z arkusza kalkulacyjnego. Środek, który zaprowadzi nas do celu, nie jest aż tak istotny. Ważne jest dostrzeżenie, na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Z budżetem w parze podąża planowanie, i mu należy więc poświęcać tak dużo uwagi, jak tylko jest to możliwe, im więcej zaplanujemy, tam mniej pojawi się w naszym domu tych produktów, które już w niedalekiej przyszłości będą się nadawały jedynie do wyrzucenia. Dobrze jest też nauczyć się wykorzystywania i sprawdzania tego wszystkiego, co w danym momencie znajduje się pod ręką, w tym zwłaszcza tych produktów, o których wiemy, że bardzo łatwo się psują.
Dobrym zwyczajem powinno być w tym kontekście zwłaszcza analizowanie, co w danym momencie znajduje się w naszej lodówce. Samo gotowanie również może być tańsze niż początkowo mogłoby się nam wydawać. Osiągnięcie tego celu jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy realizując to zadanie sięgamy po produkty sezonowe i tak zwane artykuły tańsze takie, jak choćby makaron. Można też pomyśleć o niewielkich zapasach. Niektóre dania można bezpiecznie zamrozić zyskując pomysł na smaczny obiad, który poda się za kilka dni. Oszczędzanie to także kwestia wyboru, dlaczego więc nie przygotować samodzielnie kompotu jako alternatywy dla drogich soków?